Úvod Archív článků

S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout

10.07.2015

V každém věku můžete mít dokonalou, silnou postavu bez nadbytečného tuku.

Ne, není

Tento mýtus přetrvává mezi lidmi, kteří na sobě nikdy nebyli schopni pracovat a většinu života jen spoléhali na to, že vypadají víceméně normálně. Podívejme se teď na toto téma s trochou nadhledu i upřímnosti.

Vědecky ověřený fakt je, že se lidské tělo bez vlastního přičinění v podobě tréninku dostává na vrchol někdy v době dospívání a potom se už jen rozpadá. Svalů ubývá, tuku přibývá a nebýt genderových vychytávek jako make-up, vlasy, sukně a obleky, tak nakonec v neforemných lidských koulích sotva rozeznáte rozdíly mezi tělem muže a ženy.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Pánové, kteří si uvědomují, že ženské tělo bez cvičení drží pohromadě naposledy někdy okolo šestnácti let věku, by tudíž nikdy nešli na rande s dívkou, které je víc než dvacet. Jejich strach je do jisté míry opodstatněný, protože kolik žen pravidelně a funkčně cvičí? Na druhou stranu, když tito pánové příliš ulpívají na své uměle stanovené věkové hranici, ani si neuvědomí, že jim tak uniknout potenciální starší partnerky s mnohem dokonalejší postavou. Další vědecky podložený fakt totiž říká, že lidé, kteří pravidelně cvičí, se jen málokdy dostanou na své maximum před třicítkou. Vaše postava musí uzrát. Celé tyto naše intuitivní předpoklady a předsudky v hledání potenciálně dokonalých partnerů ale fungují i opačně. Ženy, které cvičí, vědí, že přitažlivých mužů se skvělou postavou po třicítce ubývá. Pánové, kteří do té doby třeba i každodenně trénovali a mysleli na jídelníček, se svojí snahou ustávají s výmluvou, že přece mají práci a rodinu, takže se rychle rozpadají a tloustnou…

  Když už se ale rozhodnete nelhat sami sobě o tom, že dokonale mohou vypadat jenom dvacetiletí, je dobré vybrat si vzor, který je starší než vy. Můžete obdivovat o deset, dvacet let mladší lidi, kteří už ve svém věku vypadají skvěle, zatímco vy jste v té době třeba ještě ani nevěděli, co to trénink je a cpali se koblihami s kolou, ale funkčnější je najít si vzory, které jasně dávají najevo, že mladě a zdravě můžete vypadat i ve čtyřiceti, padesáti nebo šedesáti letech. Důkazem jsou fitness ikony, které i v tomto věku stále soutěží a fotí obálky časopisů: např. Kim Dolan Leto (46), která začala svou kariéru po třicítce, Belinda Benn (48), která začala ještě mnohem později nebo matka pěti dětí Jacqueline Hooton (53). A co teprve dr. Josefina Monasterio (68).

  V každém věku můžete mít dokonalou, silnou postavu bez nadbytečného tuku. Stačí pravidelná cardio aktivita pro zdraví, správná dieta a silově objemový trénink. S přibývajícím věkem by svaly stále více ochabovaly, takže je potřeba maximálního úsilí. Čím dříve ale začnete, tím dřív si vytvoříte základ, který se vám bude dál lépe udržovat a rozvíjet.

  Když začnete v patnácti letech, výsledky se sice dostaví rychleji, ale nikdy není pozdě. Navíc v pozdějším věku ženy začínají mít nad muži konečně nějakou výhodu – hormonální změny, které jim mohou pomoci získat nějaké svaly a držet stále dobře pohromadě nebo se úspěšně věnovat silově vytrvalostním sportům, triatlonům, maratonům, ironmanům atd. Je nakonec docela běžné, že padesátileté ženy v silově vytrvalostních soutěžích výrazně překonávají své dvacetileté soupeřky.

  Ještě pochybujete? V rámci svého průzkumu si projděte si web, Facebook, Instagram, Pinterest a online nebo tištěné časopisy s fitness tematikou nebo s celebritami z nejrůznějších odvětví a najděte si hned teď 5 vzorů. Zahrňte mezi ně i takové, kteří jsou podstatně starší než vy. Nevíte kde začít? Zkuste použít hesla jako bikini fitness, fitness model over 40, sports model. Fantazii vašeho motivačního průzkumu se meze nekladou.

  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Jana Krátká

  autor článku

  dr. Jana Krátká řadu let pracovala jako vysokoškolská učitelka a vědkyně na Masarykově univerzitě a současně působí jako žurnalistka a spisovatelka na volné noze. Věnuje se převážně oblasti fitness a zdravého životního stylu, kde motivuje své klienty k překonávání jakýchkoli překážek a dosahování nejlepší verze sebe samých. Další info o autorovi

  Autorovy články
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnoutS věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  Výroba malých Jágrů a BackhamůVýroba malých Jágrů a Backhamů
  Když se učitelka setká se spratkemKdyž se učitelka setká se spratkem
  Zpět na předchozí stránku Na úvodní stránku
  Otisknout článek
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.