Úvod Archív článků

První rok na rodičovské dovolené

07.07.2015

V prvním roce Vás čeká především vzájemné seznamování.

Když se řekne slovo „dovolená“, představíme si odpočinek, klid a vzrušení. Můžeme si tyto 3 slova spojit se slovy mateřská dovolená?

Počítejte s tím, že tento malý uzlíček štěstí, změní od základu Váš život i režim celé rodiny. Jedna může být šťastná, že se její život v tomto směru změní a bude mít více ruchu ve svém životě, další může být překvapená, jak moc se liší, její jindy klidné dny na dny plné starostí.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Spánek? S velkým omezením

  „Hodně spi a odpočívej!“ Věta, kterou uslyšíte mnohokrát v těhotenství a má svůj důvod. Spánkový deficit, zejména na začátku mateřství, je velmi častý. Poporodní deprese je často spojována právě s nevyspáním. Bolení bříška, hlad, horko, zima, to vše může vaše miminko v noci budit. Matky musí denně fungovat na 100 procent. „Dá se to vůbec zvládnout?“ Ano dá! Ženy byly stvořeny, jako silné osobnosti, takže zvládnou tohle i mnohem víc. Samozřejmě je vše jednodušší, pokud máte po boku partnera, který s radostí se vším pomůže nebo pyšné hlídající babičky.

  Mohou nastat hádky

  „Jak můžeš být unavená? Vždyť si na mateřský!“ Otázka našich partnerů. Muži si často nedokážou představit, co to obnáší dennodenní starání o miminko, uvařit a postarat se o čistotu v domácnosti. Byla jste zvyklá, že máte vše vyleštěné a nablýskané? Teď Vám pohled na špinavé nádobí, nepořádek na zemi a prach na televizi, přes který už není vidět, přináší stres? Jste unavená, podrážděná, nemáte energii a mimčo vyžaduje stále Vaší pozornost? Právě tyto věci bývají startem k hádce. Váš manžel si chce odpočinout po práci a tak asi nepochopí, že vy si potřebujete taky někdy odpočinout a hádka je na světě. Je potřeba zachovat chladnou hlavu, vše je dočasné. Vaše novorozeně by mohlo těžce nést Vaše hádky a být více nervózní a uplakané. Musíte si zvyknout, že nebudete mít vše perfektně uklizené, ale za to budete mít usměvavé, spokojené dítě.

  Den, jako den - nastal stereotyp

  Může se Vám zdát, že se Vaše dny „scvrkly“ do jednoho koloběhu. Každé 3 hodiny krmení, měnění plenky, vaření, úklid domácnosti. Pro Vaše dítě je samozřejmě nejlepší, když má stálý režim, který se točí dokola, ale co my? Nepřijde nám najednou, že nám život rychleji utíká? Přijdete si méněcenná, protože Váš svět se začal točit jen kolem plenek a kamarádka právě dostala diplom z vysoké školy? Ne! Jste MATKA a to je asi nejvíc v životě ženy i muže. Lidé stále studují nějaké školy, snaží se něco naučit, ovšem to, co Vás naučí Váš potomek na žádné škole nevyučují - naše děti jsou „nejlepší učitelé.“

  NEmám na sebe čas!

  Byla jste zvyklá, že jste si v pondělí zašla na manikúru, v uterý ke kadeřníkovi, ve středu na nákupy a ve čvtrtek na kafe s kamarádkou? Tomuhle je zřejmě konec. Váš drobeček, zvládne zaplnit veškerý Váš volný čas.

  Bojíte se, že Váš protějšek přestane mít o Vás zájem, protože už nemáte tolik času o sebe dbát a vaše kruhy pod očima nepůsobí vůbec sexy? Co když Vás začne brát, jen jako matku, nikoliv, jako svou partnerku? Nebojte se! Dala jste mu dítě - jste pro něj ta nejkrásnější a pokud mu věnujete, alespoň jeden večer v týdnu u filmu se sklenkou vína a vyzývavým oblečením, nebude mít důvod o tom přemýšlet.

  Finance

  Přesnídávky, oblečení, plenky, dětská kosmetika, kočárek, autosedačka, jídelní židlička a spousta dalších věcí, to vše potřebují děti do jednoho roku. Pořídit si dítě v dnešní době, není určitě levná záležitost, a co si budeme povídat, mateřská je směšná vůči tomu, co vše, děti potřebují. Proto, je možná dobré, začít nakupovat již v těhotenství. Každá matka, chce pro své dítě to nejnovější a nejlepší. Poroste Vám před očima a tak vůbec nevadí, pokud mu pořídíte něco v bazárku. Existují různé bazary ve městech či internetové bazary, dokonce již facebookové bazary pro nejmenší, kde seženete super věci za „pár kaček“. Je na čase hlídat letáky? Ano. Je to další skvělí způsob, jak ušetřit, například na přesnídávkách či na plenkách.

  „Přišla jsem o mléko“ Věta, která je častější a častější. Možná je to tím, že to maminky příliš brzy vzdávají, nebo kojit prostě nechtějí a hromada dalších důvodů. Potom nastává okamžik, že musíme kupovat umělé mléko, které je finančně vcelku náročné oproti kojení. Některé mamči mohou brát, to že nekojí, jako prohru a dokonce si to vyčítat. To ne! Prostě se to někdy stane. V dnešní době, už jsou umělá mléka, na velké úrovni napodobení mateřského mléka a tak se nemusíte bát, že svého kojence o něco připravíte.

  Moje dítě je nemocné

  Zda je to Vaše první dítě, tak v prvním roce navštívíte paní doktorku asi mnohokrát. Vyděsí nás vcelku všechno vyrážka, kašel, vysoká teplota, stálý pláč. Jsou tak malincí a bezmocní, mají nízkou imunitu a neumí si říct, co je trápí a tak je úplně normální se bát a pochopí to i doktorka. Tady platí věta: Je lepší přijít 100 krát zbytečně, než jednou a pozdě.

  Udělaly bychom vše, pro naše děti a tak je jasné, že kdyby to šlo, tak bychom vzaly jejich nemoci na sebe. Bohužel to nejde. Tak nám nezbývá nic jiného, než pevné nervy a trpělivost. Nezapomínejte na to, že, například s teplotou se vypořádají dětí lépe, než dospělí.

  Kamarádky dítě už to umí a moje ne!

  Divíte se, proč kamarádky dítě, již v 9. měsících si umí samo sednout a Vaše ne? Je to úplně normální a neměla byste se tím trápit. Každé dítě má své tempo, až se bude na to Vaše mimčo cejtit, sedne si taky. Nespěchejte na něj, ani mu nijak nepomáhejte. Radujte se z toho, co už umí a sledujte jeho pokroky dál.

  „Moje Laurinka už v roce chodila. Chodí Anička už taky? Už je na čase!“ Tak přesně tyhle věty pouštějte do jednoho ucha a druhým to vypouštějte. S úsměvem odpovězte: „Ne! Vůbec mi to nevadí, alespoň mi nikam neutíká. Já si počkám.“

  Dítě = radost

  V prvním roce Vás čeká především vzájemné seznamování. To jsou ty chvíle v životě, které byste si měla užít naplno. Můžete se navzájem mazlit, pozorovat Vašeho potomka, jak si cucá palec u nohy nebo válí sudy.

  Zažijete spoustu okamžiků, které Vám vženou slzy do očí. První popolezení, první posazení, první zoubky u toho všeho budete. Tyto okamžiky, Vám vykouzlí ten nejkrásnější úsměv a dojmou Vás více, než ten nejdojemnější film. Až Vám Vaše dítě udělá malá malá, ukáže paci paci a dá první pusinku, budete zřejmě, asi ten nejšťastnější a nejpyšnější člověk na celé planetě. Mateřská láska je bez debaty, ta nejsilnější láska na světě.

  Mít dítě je nejodvážnější a přitom nejlepší rozhodnutí, které uděláte.

  První rok na rodičovské dovolené - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.