Úvod Archív článků

Porod

07.07.2015

Strach, obava, vzrušení, to vše k porodu patří.

Je to tu! Rodím!

Každá z nás se před prvním porodem bojí a ta, co tvrdí, že ne – nevěřte ji. Strach, obava, vzrušení, to vše k porodu patří. Je běžné se bát, toho, co jsme nezažily, děsí nás komplikace, které mohou nastat a je normální, že se nám honí hlavou myšlenka, zda péči o novorozence zvládneme.

Spousta žen je alergická na větu: „Porodila před tebou hromada žen, porodíš taky!“ Ovšem jaké následky nám mohou na duši zůstat? Pro jednu rodičku, to může být krásný zážitek, avšak pro druhou trauma. Již několikrát jsme určitě zaslechly: „Raději půjdu znova rodit, nežli k zubaři.“ Záleží vše totiž na tom, co jsme v průběhu života zažily, jak po fyzické, tak po psychické stránce.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Příroda zařídila ženské tělo tak, aby porod zvládlo, tak se nemusíme bát a zbytečně se stresovat, protože zrovna stres, nám může značně uškodit a prodlužovat porod, z důvodu neotvírání porodních cest. K tomu, abychom se cítily nejlépe, nám pomůže pocit bezpečí, to může být například partner u porodu či připravený porodní plán.

  Blízká osoba u porodu?

  „Miláčku, půjdeš semnou k porodu?“ Věta, která vyzní z úst většině žen v dnešní době, ale je správné partnera přemlouvat? Musí to být zrovna Váš přítel / manžel, kdo Vás bude držet za ruku?

  Většina mužů jde k porodu, aby splnili přání své milé, ale určitě by se bez tohoto zážitku obešli. Partnery bychom neměly přemlouvat, a jestli u toho nechtějí být s Vámi, prostě se s tím smířit. Každý se na to necítí. Jestli Vás trápí obavy, že tam budete sama, můžete požádat svou matku. Přece jen, ona byla s Vámi u velkých událostí ve vašem životě, když jste byly menší. Právě ona, může být výborná opora. Gynekologové doporučují a shodují se v tom, aby k porodu nechodily kamarádky, především ty, co ještě nerodily. Mohlo by je to významně poznamenat a dokonce způsobit šok.

  Zeptala jsem se dvou odlišných kamarádek, které mají porod za sebou a každá má jiný názor.

  Markéta 24 let:

  Já u porodu nikoho nechtěla a už vůbec ne, svého partnera. Myslím si, že tohle je úděl ženy a nechtěla bych, aby mě viděl v takových bolestech. Navíc jsem se bála, že by se změnil náš sexuální život, že už by mě nebral, jako ženu, ale jen, jako matku.

  Anna 26 let:

  U porodu semnou Kuba byl. Moc jsem si to přála a trochu ho i přemlouvala, moc se mu do toho nechtělo. Nakonec si to užil, říkal, že to byl jeho nejsilnější zážitek, co prožil. Byla jsem nadšená, že tam byl semnou. Nehledě na to, že při dělání miminka byl u toho semnou, tak, tady by měl, taky být. Od porodu vidím, že si mě více váží.

  Kdyby náhodou se stalo, že by u porodu s Vámi nikdo nebyl, vždy tam jsou připravený porodní sestry, aby Vás podržely a pomohly Vám. Na sále si klidně zakřičte. Nebojte se, že budete považovaná za hysterku. Křik je v tomto případě na místě. Pomůže Vám to a uleví se Vám. Avšak s mírou, aby Vám zbyl dech.

  Porodní plán

  Pro začátek je asi dobré říci, abyste počítala s tím, že porodní plán se může v průběhu porodu pozměnit nebo zrušit nějaká část, podle dané situace průběhu porodu. Určitě nebuďte zklamaná, nic v životě není nalajnované.

  Co to vlastně je porodní plán?

  Porodní plán často obsahuje podbody, které si rodička přeje splnit a jak si průběh porodu představuje.

  Co může obsahovat?

  Do svého „seznamu přání“ můžete například zahrnout:

 • u jakých fází porodu si přejete mít partnera u sebe
 • zda chcete raději ležet nebo být v pohybu pokud to půjde
 • pokud chcete během porodu přijímat nějakou stravu (např. banán)
 • nezapomeňte zmínit, jestli chcete léky na utišení bolesti a jestli vše jen s Vaším nebo něco necháte na rozhodnutí lékařů
 • Pokud se budete v dané porodnici informovat dopředu, jestli provádí porod do vody nebo porod v různých polohách, pouštění CD nebo zapálení vonných tyčinek během porodu, můžete zvážit využití těchto metod.

  Během porodu může dojít k různým situacím. Lékaři mohou rozhodnout, že porod dokončí císařským řezem. Vy můžete vyjádřit názor, jakou anestezii preferujete a jestli mají miminko předat ihned partnerovi.

  Klystýr, holení i o těchto věcech rozhodujete. Je jen na Vás jestli si je provedete doma nebo požádáte porodní sestru.

  Některé ženy se pečlivě připravují (masáž hráze, cvičení, cvičení s aniballem), pokud patříte mezi ně, zmiňte se i o nástřihu. Přejete si, abyste nebyla nastřižena preventivně? Chcete být o nástřihu informována nebo raději ne? Napište to do svého porodního plánu.

  Porod doma

  „Chci rodit doma. Znám to tu nejlépe.“ Máme nad touto větou vůbec přemýšlet? Nebudeme riskovat trochu moc?

  Většina gynekologů se shoduje na tom, že porod doma je vysoce rizikový a nedoporučují ho. Známe, ale i „porodní asistentky“, které jsou opačného názoru. Rodičky potřebují po porodu různé zásahy, které dokáže poskytnout ve 100 procentním provedení nemocnice, nikoliv „porodní bába“.

  V ČR je porod doma výjimečný. Nárůst domácích porodů by mohl vést k větší úmrtnosti kojenců ba i rodiček.

  Předporodní kurzy

  Zejména prvorodičky využívají této šance. Na co vše, nás mohou připravit? Mám tam jít sama? Na předporodních kurzech se snaží teoreticky připravit na porod a částečně i na mateřství.

  Součástí bývá například:

  dechové cvičení, mluví také o blízké osobě u porodu, jak poznat, že porod začal, bolest u porodu a jak ji zvládnout, masáže či klubíčkování miminka. Záleží, kam na kurzy chodíte. Pokud chodíte do nemocnice, kde se chystáte i rodit, je dost pravděpodobné, že Vám udělají prohlídku porodním sálem.

  Na kurzy se většinou chodí s osobou, která s vámi bude na porodním sále. Pomohou Vám se připravit na tu velkou slávu a snaží se, abyste se zbavila přebytečného stresu.

  O kurzech se můžete informovat v nemocnici v blízkosti Vašeho bydliště.

  Hamiltonův hmat

  Používá se na konci těhotenství (po 42. tt), jako jedna z vyvolávacích metod. Dříve, než ve 42. tt, by se neměl zákrok provádět, z důvodu neúčinnosti či zbytečným zásahem do dělohy. Má za úkol vyvolat kontrakce k porodu. Tento úkon provádí pouze lékaři a mohou ho zopakovat. Zůstává otázkou: Musím ho povolit? Musí se mě lékař vůbec zeptat? Neublíží tím miminku?

  Bez vašeho slovního souhlasu, by tenhle hmat provádět lékař neměl. Měla byste být řádně poučena o tom, co všechno se bude dít. Necítíte se na to? Nevadí. Poraďte se s lékaři o jiné vyvolávací metodě.

  Tento zákrok je často popisován, jako bezbolestný, ale může být značně nepříjemný. Gynekologové označují tento hmat za šetrný k matce i plodu.

  Monitor

  „Položte se, natočíme monitor.“ Slova, která uslyšíte mnohokrát. Během těhotenství, u nástupu do porodnice, dokonce i během porodu.

  Vyšetření trvá přibližně 15 - 20 minut. Sestra nebo lékař, Vám připevní pásy s čidly na břicho a zapnou přístroj. Posléze vyjíždí postupně papír a na něm různé křivky. Dokonce se můžete setkat s přístrojem, který má tlačítko, které stisknete při kopnutí miminka. Po vypršení doby, sestra či lekář papír zkontrolují a pokud je něco, co se jim nelíbí, pro jistotu monitor zopakují.

  Monitor zkoumá děložní aktivitu a značí ji dolní křivka. Tudíž, je při porodu poznat, jak jsou kontrakce silné. Horní křivka, značí srdeční činnost plodu. Vyšetření se provádí přibližně od 30.tt a provádí se pravidelně, během porodu dokonce několikrát. Pokud miminko spí, sestra se ho snaží probudit, například: houkačkou nebo lehkým pohýbáním bříškem.

  Bez vašeho slovního souhlasu, by tenhle hmat provádět lékař neměl. Měla byste být řádně poučena o tom, co všechno se bude dít. Necítíte se na to? Nevadí. Poraďte se s lékaři o jiné vyvolávací metodě.

  Něco je špatně?!

  Neplašte! Výsledek vyšetření, vždy nemusí být přesný. Plod může být více pohyblivý a čidlo skopne, v důsledku se přestane zaznamenávat srdeční činnost. Důležité je, aby konečný výsledek zhodnotil lékař.

  Vnitřní monitor

  S tímto úkonem se nemusíte vůbec setkat. Provádí se jen, pokud je to nezbytně nutné, máte protržený plodový vak a jste otevřená minimálně na 1 - 2 cm. Probíhá zavedením sondy do dělohy a přichytí se na hlavičku.

  Vnitřní CTG je o mnoho přesnější, nežli ten vnější.

  Porod dvojčat

  „Čekáte dvojčata, gratuluji!“ Když se vzpamatujete z té radosti, asi Vám budou putovat hlavou různé otázky, jako: „Zvládnu porod dvojčat? Budu muset na císařský řez?“

  Porod dvojčat je náročnější, než porod jednoho dítěte, o tom není pochyb. Rodí se většinou dříve, než ve 40. tt a s menší porodní váhou. O přirozeném porodu či císařském řezu, rozhoduje lékař. Zpravidla záleží na několika faktorech. Nejdůležitější z nich je, zda mají plody jednu placentu nebo každý svou a jestli jsou otočený hlavičkou dolů.

  Pokud rodíte přirozeně, rozestup mezi miminky je 10 - 20 minut. Právě těch 10 - 20 minut je velice důležitých pro plod v děloze, musí být pečlivě sledován. Podle jeho stavu se rozhodují lékaři o dalším postupu. Dobrá zpráva je, že více porodů dvojčat se rodí vaginálním způsobem.

  Napadá Vás otázka: „Můžu jedno dítě porodit přirozeně a druhé císařským řezem?“ Tato kombinace je výjimečná. Lékaři dávají přednost císařskému řezu, nežli této kombinaci.

  Epidural

  O epiduralu přemýšlí snad každá žena, během těhotenství a ta odvážnější po něm „sáhne“. Na internetu si můžeme přečíst nekonečné diskuze, o tomto tišícím léku. Má spoustu příznivců i odpůrců. Stále mnoho žen se bojí ochrnutí a tak raději odmítnou. Důležité je, píchnout epidural v tu pravou chvíli, na tom se shodnou vcelku všichni porodníci.

  Často se ptáme: „Když si nechám píchnout epidural, neucítím žádnou bolest?“ Nedoufejte v to, že žádnou bolest neucítíte. Ovšem, kontrakce už nejsou tak bolestivé a jsou vnímány spíše jako tlak.

  Porod bolí, je to tak. Není to žádná procházka růžovou zahradou. Je to jiná bolest, než u zubaře, je to bolest, na kterou zapomenete, a zůstane Vám jen to krásné z něho.

  Neměli by si porod zkusit i muži?

  Párkrát si řekneme: „Neměli by si porod zkusit i muži?“ Určitě ne! Tento zážitek jim nevěnujeme.

  Porod - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.