Úvod Archív článků

Nakupte si, ale plaťte předem

3.8.2015

Přímo při převzetí zásilky se na poště nebo u dopravce můžete přesvědčit, zda je v zásilce to, co jste si objednali.

Toto a mnoho dalších vět dnes a denně čtou zákazníci ve spoustě eshopů nebo na sociálních sítích, kde si chtějí buď výhodně nakoupit, anebo jim zrovna byla nabídnuta věc, kterou už jinde neseženou.

Bohužel tento fenomén není až tak skvělý, jak si mnoho lidi myslí.

Existují samozřejmě i spolehlivé eshopy, které sice vyžadují placení předem a zboží dodají tak, jak jej klient požadoval. Je jich ale nejspíše tak málo, že je to zanedbatelné procento. Avšak jsou to hlavně ty velké, prověřené a tak známé, že nakupovat jinde se rozhodneme jen, když zboží ve velkém shopu nemají nebo malý, neznámý obchod nabízí neskutečnou slevu. To pak bývá většinou důvodem, proč se stane to, co jste ale mohli čekat.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Daleko více je právě takových obchodů, které nalákají ještě větší slevou či jinou výhodou právě na platbu předem, vezmou peníze a pak přestanou komunikovat.

  Nicméně od dob, kdy ČOI začala kontrolovat eshopy a jejich obchodní podmínky, uplynula delší doba a mezi tím tito rádoby prodejci přišli na mnohem rafinovanější způsob, jak vydělat na těch, kteří potřebuji něco, co už nikde jinde nekoupí. Na sociálních sítích, jako je třeba Facebook, nabídnou v různých skupinách pod smyšleným („fejkovým“) profilem zboží, které hodně, opravdu hodně zlevní a pak si ho nechají několikrát zaplatit.

  Prodejce v reálu ani toto zboží nemá a rozhodně nemá ani snahu jej sehnat. Svého dosáhl, a tak není důvod cokoli dalšího dělat.

  Tento prodejce si pak založí další profil a vše se opakuje s jiným zbožím a cela situace se opakuje znovu. Bohužel je téměř nemožné odhadnout, jestli prodejce existuje, zda je poctivy nebo se vás chystá podvést.

  Jak se bránit?

  Když už se rozhodnete pro nákup přes internet, ať už prostřednictvím eshopu nebo různých sociálních sítí, tak je dobré držet se některých standardů a občas zapojit selský rozum. Pokud budete využívat eshop, který neznáte, tak v první řadě vyhledávejte informace o obchodě. Internetové diskuze jsou sice těmito příspěvky a recenzemi přeplněné, ale nemohou byt zcela objektivní. Příspěvek do diskuze může dát téměř kdokoli a potřebuje k tomu jen základní znalost práce s počítačem. Stačí napsat příspěvek a odeslat ho. Bohužel dost často (a to ve všech oborech) tímto způsobem útočí konkurence, aby odradila případného kupujícího a nalákala ho k sobě na eshop, který třeba zrovna může být podvodný.

  Hledejte přímo na stránce platební informace a podmínky. Tyto eshopy většinou nabízejí jednu moznost úhrady, a to předem na bankovní účet, který je buďto zahraniční nebo je na tzv. bíleho koně, který nemá ani ponětí, k čemu byl účet založen a co se s účtem děje. Mnohdy se pak diví, když mu u dveří zaklepe policie a vedou ho k výslechu.

  Takže pokud eshop nabízí více platebních možností, rozhodně zvolte tu, která nevyžaduje platbu předem na účet. Postačí obyčejná dobírka.

  Koneckonců přímo při převzetí zásilky se na poště nebo u dopravce můžete přesvědčit, zda je v zásilce to, co jste si objednali nebo se tam nachází něco úplně jiného. I toto je dobré zkontrolovat. Eshop se může tvářit jako velmi seriózní a pak, když si převezmete zboží na poště, zaplatíte za něj a odejdete, tak jste souhlasili s obsahem a nikdo Vám již nedokáže dosvědčit, že v zásilce byla místo nového počítače třeba jen cihla položená na výstelce. Bránit se pak např. soudní cestou je sice možné, ale podstatně složitější, s nejistým výsledkem a na dlouho. Své zboží tedy kontrolujte i na poště, pokud budete volit dobírku. Nejlepší způsob, jak si zajistit, že budete mít opravdu zboží, za které platíte, je zajít přímo do kamenné prodejny a zboží si převzít osobně nebo nakupovat ve velkých a opravdu prověřených eshopech, se kterými je dlouhodobě vše v pořádku. I když trable mívají také, např. s padělky, neschopností skladníků apod.

  Pokud máte pochybnosti o serióznosti obchodu, je ještě možnost požádat o překontrolování eshopu ČOI. Česká obchodní inspekce se zaměřuje na tuto problematiku neustále a vůbec na problematiku internetové propagace. Překontroluje, zda podmínky odpovídají pravidlům, zákonu a reálné praxi obchodu, také jestli vůbec provozovatel má prostory k tomu, aby uchovával Vámi požadované zboží a hlavně jestli opravdu existuje nebo se jedná jen o nastrčeného člověka, který ani netuší, co se děje.

  V případě sociálních sítí, jako je např. Facebook, je řešení ještě snadnější. Pokud máte pochybnosti o pravdivosti nabídky, která se inzeruje, požádejte přímo provozovatele serveru, aby prověřili prodejcův profil, jestli opravdu existuje. Doporučujeme pak samozřejmě informovat případné zájemce o tom, že bude probíhat kontrola tohoto subjektu, protože se Vám osobně nezdá. K pochybnostem máte právo a bude lepší, když se Vás najde více, kdo nahlásí profil ke kontrole. Server zablokuje uživateli účet a požádá jej o doložení platného dokladu totožnosti, zda se opravdu jedná o osobu, která nabídku zveřejňuje nebo se jedná pouze o falešný profil. Pokud se bude jednat o falešný profil, bude rozhodně odstraněn a vy pak můžete mít jednak radost z toho, že jste nenaletěli nějakému podvodníkovi, a budete mít dobrý pocit, že jste pomohli i ostatním, aby nenaletěli. Mohou se pak samozřejmě naskytnout komplikace, že se v příspěvku začne ozývat někdo, kdo bude tvrdit, že už od této osoby něco kupoval a vše bylo v pořádku. Bohužel, jak již čtenář tuší, to může být další profil onoho podvodníka, který chce vydělat za každou cenu. Nenechte se odradit a raději předejte profil ke kontrole. Vám to ušetří peníze a hlavně čas na hromadnou žalobu, která ve většině případů konči mezi ostatními nedořešenými případy.

  Naše doporučení zní. Hlavně nedávejte na pofidérní recenze na portálech, které může založit kdokoli. Třeba i sám provozovatel takového eshopu chce mít své recenze pod kontrolou, a tak si založí „nezávislý“ web s recenzemi. Buďte obezřetní, protože každý den přibývá více a více těch, kteří jsou okradeni někým, kdo slíbil zboží a nic nedodal. Za prověření eshopu nebo profilu na sociální síti nezaplatíte nic, tak proč toho pro svůj klid nevyužít.

  Na druhou stranu velké, spolehlivé eshopy vynakládají velké úsilí, aby svou reputaci udržely, a svých zákazníků si váží, což dávají najevo např. věrnostními bonusy. Stejně tak se mezi internetovými uživateli objevují individua, která se vyloženě baví tím, že plivou a doslova buzerují každého, kdo se o podnikání na internetu pokouší a snaží se vybudovat malý, tematicky založený eshop. Zda je za tím konkurenční boj nebo čirá úchylka, zůstává otázkou. Dokáží tak znepříjemnit život slušným, začínajícím podnikatelům. Nicméně nikdo vám nebrání získat žádostí o prověření určitou formu jistoty.

  Nakupte si, ale plaťte předem - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.