Úvod Archív článků

Výroba malých Jágrů a Backhamů

31.7.2015

Předškolní věk je pro určitá sportovní odvětví téměř poslední příležitost.

Kdy a jak brzy nechat dítě aktivně sportovat?

Půl dne jste strávili v ZOO, odpoledne nechtělo spát a teď je deset hodin večer a vám se ho pořád nepodařilo dostat do postele. Celý den se díváte, jak vaše dítě neustále pobíhá, hraje si a klade vám nekonečné množství otázek a vy jen nechápavě kroutíte hlavou. Sami už prostě padáte únavou, ale váš potomek jakoby byl bezednou studnicí energie. Svalíte se do křesla a matně vzpomínáte, jak vás kdysi rodiče napomínali, abyste se víc oblékli, najedli, a zlobili se, že pořád ještě nespíte… Jak jen to ty děti dělají? Nakonec vás napadne poslední spásná myšlenka: Není na čase, aby vaše dítě začalo aktivně sportovat a využilo všechnu tu energii trochu smysluplně? Kdy a jak brzy je ale vhodné začít?

Nejprve byste si měli uvědomit, že tak jako má každá mince dvě strany, má dvě zásadní dimenze také tato myšlenka. Klidně se nejdřív zasněte a představte si, jak vozíte malého fotbalistu nebo fotbalistku na tréninky a fandíte při víkendových zápasech, ale rozhodně byste měli být opatrnější při svých následujících fantaziích o tom, jak vaše dcera baletí v newyorském baletním souboru a váš syn vyhrává Wimbledon. Pokud chcete ve svém dítěti najít sportovní talent, který mu umožní stát se profesionálním sportovcem, je určitě namístě začít, co nejdřív. Setkáte se s mnoha polemikami o nezdravé sportovní zátěži u dospívajících, ale v takto ortodoxním pojetí by se musely zrušit všechny soutěže juniorů a hlavně by tak už nikdy nebyl k dispozici žádný nový sportovec, který by se v 18 letech mohl postavit dospělým atletům.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Předškolní věk je pro určitá sportovní odvětví téměř poslední příležitost. S baletem, gymnastikou, lyžováním, ale i hokejem a fotbalem je docela běžné začít sotva se naučíte chodit. Naopak u jiných sportů se dá začít i mnohem později a dosáhnout slušných výsledků, takže pokud se vaše malé dítě v žádném sportu nenajde, ještě není nic ztraceno. Do této kategorie tzv. „dospělých začátků“ patří bojové sporty, kulturistika a fitness, vytrvalostní sporty, triatlony, maratony, cyklistika apod.

  V případě, že ale nechcete čekat, jaký sport si najde váš dospívající potomek sám, a plánujete začít s předškolákem, dostávají se do hry tři zásadní problémy:

 • Do jaké míry se jedná o váš vlastní nesplněný sen, který si chcete realizovat skrze vašeho potomka? Jste připraveni na to, že vás za tohle bude jednou nenávidět?

 • Věříte své myšlence natolik, že zvládnete i nevyhnutelné okamžiky pláče, kdy vaše malé dítě přestane daný sport bavit nebo bude zažívat nepříjemné situace v dětském kolektivu, a vy budete muset být tím hlasem rozumu, který ho donutí vytrvat? (Můžete se jen utěšovat myšlenkou, že vám za to jednou poděkuje.)

 • Jste připraveni na zklamání a hodně častý průběh kariéry mladých talentovaných sportovců, kteří stráví celé dětství na trénincích a v dospívání začnou celý sport natolik nenávidět, že ho ze dne na den nechají a všechnu investici zahodí?

 • Tyto otázky jsou natolik těžké, že jste možná začali váhat. V každém případě by vás neměly od celého tématu úplně odradit. Co takhle se na chvíli oprostit od velkých fantazií o světových šampionech a nechat své dítě hledat ten správný sport, který ho bude bavit? Ať už to bude cokoli, bude mu to rozhodně ku prospěchu hned v několika hlavních oblastech:

 • Naučí se navazovat vztahy s lidmi stejného věku. Všimli jste si někdy, že celoživotně zapálení sportovci mívají hodně přátel a dokáží si snadno najít další?

 • Naučí se překonávat překážky a sebe sama. Sport je ideální příležitost k formování silné osobnosti a upevňování mravního vývoje vašeho dítěte.

 • Naučí se samostatnosti. Párkrát si pobrečí, že je na tréninku samo a musí si samo vyřídit složitou situaci s konkurujícími spoluhráči. Je to tvrdé, ale pořád to bolí méně, než se to jednou učit až jako dospělý ve svém zaměstnání.

 • Získá zdravé návyky, pozná aktivní způsoby trávení volného času a především bude formovat své tělo, aby se během růstu správně vyvíjelo.
 • Sport mu bude dobrou prevencí svalových dysbalancí, obezity a poruch příjmu potravy.
 • Zní to, jakoby jste ho v tom všem museli nechat samotného? Rodičům rozhodně zbývá ještě hodně věcí, co by měli udělat. Především buďte svému dítěti dobrým vzorem. Nesázejte na to, že si z vás váš dopívající potomek udělá opačný vzor a v rámci vzdoru proti nezdravě žijícímu a nesportujícímu rodiči sám naplno začne. Může se to sice dost dobře stát, ale zdaleka ne každé dítě vyroste v takto silnou osobnost. Jistější varianta je tedy seznamovat své dítě už od předškolního věku s různými druhy sportů, a když se pro některý nadchne, motivovat jej k tomu, aby u něj vydrželo. Připravovat mu vhodné jídlo a rozhodně ho neodrazovat od velkých snů, byť se mohou zdát sebebláznivější. Takže neváhejte a zkuste tento víkend pro začátek vyrazit alespoň na hřiště nebo k vodě.

  Výroba malých Jágrů a Backhamů - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Jana Krátká

  autor článku

  dr. Jana Krátká řadu let pracovala jako vysokoškolská učitelka a vědkyně na Masarykově univerzitě a současně působí jako žurnalistka a spisovatelka na volné noze. Věnuje se převážně oblasti fitness a zdravého životního stylu, kde motivuje své klienty k překonávání jakýchkoli překážek a dosahování nejlepší verze sebe samých. Další info o autorovi

  Autorovy články
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnoutS věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  Výroba malých Jágrů a BackhamůVýroba malých Jágrů a Backhamů
  Když se učitelka setká se spratkemKdyž se učitelka setká se spratkem
  Zpět na předchozí stránku Na úvodní stránku
  Otisknout článek
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.