Úvod Archív článků

Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?

30.07.2015

Pánů na rodičovské dovolené tolik nepotkáváme.

Není snad nikdo, kdo by ve svém okolí nenašel jednu či více žen na mateřské. Jedná se o naprosto běžný společenský úkaz a naproti tomu pánů na rodičovské dovolené už tolik nepotkáváme. Ve většině tradičních párů o téhle věci ani nebývá žádná diskuse. Doma s dítětem zůstává žena.

U těch pokrokovějších dochází alespoň k formální diskusi s cílem obsadit do pozice rodiče na plný úvazek toho člena páru, který např. vydělává méně, může pracovat z domu nebo je na kariérově méně zajímavé pozici. Obvykle se totiž moc nedá zpochybnit, proč by měl právě takový z partnerů zůstat doma s dítětem. Realita společenských podmínek v první polovině 21. století je však bohužel stále taková, že v soutěži o splnění těchto parametrů v páru většinou vyhrává právě žena, čímž dochází k dalšímu naplňování tradičního modelu a odpovědi na otázku, proč ze svého okolí známe tolik žen na rodičovské dovolené a tak málo mužů.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Přitom se nabízí další otázka: Jsou opravdu matky, coby osoby „předurčené“ pro tuto roli ty vhodnější? Při pohledu na ženy, které takto naplno pracují v domácnosti, se potkáváme s docela dost případy, kdy žena v tomto svém „poslání“ nenachází naprosté uspokojení a naplnění z funkce „hlavního rodiče“. Jsou na první pohled zoufalé, leckdy přímo v depresích a rozhazují komentáře jako „Nikdy si nepořizujte dítě.“ Jistě jsou tu takové ženy, které by si ani za nic nenechaly ujít tuto příležitost a s nadšením chtějí zůstat doma s dítětem (nebo ještě lépe s více dětmi) celé roky. Možná jsou tyto matky ve své roli na venek úspěšné, vždy upravené, dokonalé manželky, vychovatelky, partnerky apod., které se jdou ukázat s nejnovějším kočárkem do centra města, ale nakonec má každá slabou chvilku, kdy přizná, že za tím pozlátkem o své dokonalosti nejlepší matky pochybuje, je vyčerpaná, otrávená tím, jak se každý den beze změny opakuje a nikdy nekončí. Z toho vyplývá, že tak jako je běžné svěřovat tuto úlohu ženám, je taky běžné, že se setkáváme s vysokým procentem zoufalých žen na mateřské. Je tedy jasné, že tu nevyjdeme s žádným objektivním srovnáním, jestliže je tato role v životě můžu tak výjimečná, ale zkuste si někdy alespoň otevřít blog některého z otců na rodičovské dovolené a uvidíte, jak na svou práci otce na rodičovské dovolené nahlížejí.

  Díky dokonale platným přírodním a společenským pravidlům velkých savců všechno funguje jak má. Alfa samec, který ve skutečnosti nemá žádné sebevědomí, by na roli rodiče v domácnosti nikdy nepřistoupil a problém jeho potenciálního neúspěchu a ohrožení celého vztahu je tím vyřešen. Při snaze alespoň o nějaké zobecnění se tak nakonec dá říct, že doma s dítětem končí jedině takoví muži, kteří znají nadhled, sebeironii, humor a tedy si už od prvního dne dokáží přiznat, že tohle není vrchol jejich kariéry. Tím jsou už lépe připraveni překonávat překážky a zvládat neúspěchy než většina žen. Pokud se totiž jedná o takové pány, kteří vyrostli v tradičnějším prostředí, kde nepotřebovali dovednosti a znalosti z oblasti domácích prací, pak je čeká mnohem víc překážek, než přebalit dítě a uhlídat ho před nástrahami všedního dne.

  Aby totiž rozdělení úloh v domácnosti mohlo fungovat, je třeba počítat s tím, že „hlavní“ vychovávající rodič, který zůstává doma s dítětem má mimo to zvládnout i péči o domácnost. A tady je další potenciální konfliktní moment tohoto partnerského rozhodnutí: Leckterá žena si při takové představě, kdy po pozdním večerním návratu ze zaměstnání dostane ve dveřích vrácené dítě a ještě koš s prádlem, špinavé nádobí a psa, možná raději rozmyslí svou „výhru“ v podobě pokračující pracovní kariéry mimo domácnost. Funguje to však i obráceně a to bez ohledu na rozhodnutí, kdo z partnerů zůstává doma. Vždy je třeba ohleduplnosti a kompromisu v otázce, kdo má aktuálně hlavní odpovědnost za hlídání dítěte večer, o víkendech a podobně.

  Pohodě ve vztahu a v rodině totiž rozhodně nepřidá takový pohled na věc, v němž péče o dítě trvá 24 hodin denně / 7 dnů v týdnu, protože to přece není žádná „práce“, zatímco ten druhý skutečně vydělává. Na druhou stranu model rodičovské dovolené nemůže fungovat ani v podobě druhého extrému, kdy vydělávající rodič přijde ze zaměstnání a okamžitě přebírá další práci v podobě kompletní péče o dítě a domácnost.

  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu? - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Jana Krátká

  autor článku

  dr. Jana Krátká řadu let pracovala jako vysokoškolská učitelka a vědkyně na Masarykově univerzitě a současně působí jako žurnalistka a spisovatelka na volné noze. Věnuje se převážně oblasti fitness a zdravého životního stylu, kde motivuje své klienty k překonávání jakýchkoli překážek a dosahování nejlepší verze sebe samých. Další info o autorovi

  Autorovy články
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnoutS věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  Výroba malých Jágrů a BackhamůVýroba malých Jágrů a Backhamů
  Když se učitelka setká se spratkemKdyž se učitelka setká se spratkem
  Zpět na předchozí stránku Na úvodní stránku
  Otisknout článek
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.