Úvod Archív článků

Samoživitelka se 6letým dítětem

23.07.2015

Každá matka, která zůstane s dítětem sama, ať už od porodu potomka nebo v průběhu jeho života, to má těžké. Tyto ženy musí mít většinou vše naplánované dopředu, protože ví, že jsou na to samy a nikdo to za ně neudělá. Ať se jedná o ranní doprovod prcka do školky či školy, nákupy, vyřizování standartních záležitostí či běžné uklízení.

Čím ho zabavit?

Pro děti v tomto věku je velkou zábavou školka nebo škola. Přijdou do kontaktu se svými vrstevníky, hrají si, vyměňují si informace, myšlenky, nachází nové přátele, navzájem se od sebe učí - někdy špatné, ale i dobré věci a rozvijí se. Někdy zůstává rozum stát, co se tam dozví nebo, co se naučí.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  V 6 letech si chtějí děti hodně povídat, kreslit si nebo hrát stolní hry. Co, když jste unavená nebo prostě Vám přetéká dřez s nádobím a hrání musíte odložit? Vaše dítě určitě ocení, pokud ho vyslechnete, co ten den prožilo nebo si s ním třeba u toho nádobí zahrajete „slovní kopanou“. Úžasnou relaxací může být jednou za čas kino. Vy si odpočinete a Vaše dítě bude nadšené.

  „Mami koupíš mi psa?“ Tyto nápady, začínají mít děti kolem 6 roku, někdy i dříve. Dospělí jsou často proti, protože se obávají, že v tomto věku, nemá jejich dítě dostatek zodpovědnosti a všechna starost o psa zůstane na nich. Musí to ale být ale zrovna pes? Když pořídíte dítěti jednu rybičku nebo křečka, bude to pro něj super zábava a tím se posílí i jeho zodpovědnost.

  Jak (před)školáka zabavit, když není se svou matkou, ale je na hlídání? Můžete své dítě poprosit, ať Vám nakreslí obrázek nebo vyrobí něco z plastelíny. Výkresy z vodovek nebo temper mohou být úžasnou zábavou a okrasou i chloubou Vaší zdi či ledničky. Především Váš potomek bude mít radost, že dělá něco pro svou maminku a Vás bude čekat krásné překvapení a samozřejmě radost.

  Musím pracovat - jsem špatná?

  Mohou Vám kolovat hlavou myšlenky, že nemáte příliš času na své dítě, protože musíte hodně pracovat a brát i přesčasy, abyste oba dva uživila. Ono to jinak nejde! Snažíte se vydělat tolik, aby váš potomek nestrádal a měl to, co ostatní děti a nepociťoval, že Vám něco chybí. V tomhle věku je komplikované, aby to dítě pochopilo, ale jednou Vám určitě za vše poděkuje. Nic si nevyčítejte.

  Hlídání

  „Mám jít na celodenní směnu, co s malým?“ Málo kdo má na to, aby si platil chůvu. V tomto případě budete asi vděčná za vřelé sousedské, rodinné či kamarádské vztahy. Babička ráda pohlídá své vnouče, sousedka pro Vás s radostí něco udělá a kamarádi jsou od toho, aby si pomáhali. Neberte to jako otravování, však jim to jednou vrátíte.

  Je to moc drahé!

  „Mami koupíš mi tu aktovku, co má Alenka?“ A spousta podobných otázek se slovem: „koupíš“ od 6letého dítěte uslyšíte asi tak milionkrát. Pomalu si začínají říkat, co chtějí na sebe a vskutku si nevybírají zrovna nejlevnější věci. Trendem dnešní doby jsou mobily, tablety, notebooky či iphony, se kterými se děti chlubí již v 1. třídě a kdo je nemá, není v „kurzu“. Je potřeba vysvětlit, že jsou důležitější věci než mobil či tablet a že může zkusit napsat Ježíškovi. Mimochodem hodí se jim to i v budoucím životě. Uvědomí si, že vše není zadarmo a hned. Budou si všeho více vážit. Tím pádem nemusíte být smutná z toho, že svému potomku zrovna nemůžete dopřát to, co chce.

  Může tato situace moje dítě změnit?

  Může se stát, že se Vaše dítě uzavře do sebe a přestane komunikovat s okolím nebo se konverzace s ostatními „scvrkne“ na větu: „Kde je maminka?“ Váš stres, který prožíváte, může ovlivnit i Vašeho potomka. Nechápe situaci, která probíhá. Najednou může být pasivní ve školce či škole a nejevit zájem o žádné aktivity. Vše záleží na povaze dítěte. Také se Vás může ptát, proč tak často musíte pracovat apod. Je jasné, že takovou věc nechcete řešit s takto malým dítětem.

  Měsíční rozpočet? Sepsaný!

  Může Vám pomoci takový „peněžní diář“. Kde si povedete záznamy o příjmech a výdajích. Například, kolik dáváte za nájem, kolik za školné, telefon apod. Budete mít přesný přehled, kolik Vám zbyde na výlet nebo nějakou menší dovolenou se svým svištěm.

  Poprosila jsem matku své kamarádky, aby mi řekla, jak to zvládala ona. Manžel ji opustil, když její dceři bylo 5 a právě jí táhlo na 6 let.

  Klára, 45 let

  Svým způsobem se dá říci, že doby, kdy to mezi námi bylo hezké, si již nepamatuji. Můj muž si našel jinou a já to dál nehodlala snášet. Odešel. Když Mirek odcházel, bylo to pro mě i mou dceru velmi těžké, ale svým způsobem ulevující. Najednou byl doma klid, žádné hádky. Moje dcera i přesto, že byla tak malá, poznala, že to mezi námi neklape. Co bývalý odešel, nastaly výhružné sms, tahanice po soudech, rozvod, nepřispívání na dítě a rozhodnutí o svěření do péče. Dcera zůstala se mnou. Mirek ztratil veškerý zájem o svou dceru a kontakty s ní absolutně přerušil.

  S měsíčním čistým příjmem 12 000,- Kč a schválenými alimenty 2 500,- Kč jsem zůstala na vše sama. „Otec“ nepomohl nikdy! Ani v krizové situaci, když mi zatékalo do bot! Nebudeme si lhát, že 14 500,- Kč na měsíc s dítětem školou povinným, bylo opravdu málo. Už jen poplatky za byt a nájem činily 11 000,- Kč. Chodila jsem velmi často na 16hodinové směny (ranní, odpolední). Nosila jsem většinou do práce chléb namazaný trochou paštiky, chodila domů unavená s kruhy pod očima, nateklými prsty a přesto sem se snažila smát na svou holčičku a věnovat se ji. Moje dcera to nesla velmi těžce, často plakala, že chce být se mnou. Řekla jsem jen: „Neboj, dělám to pro nás, aby ses mohla mít dobře, mohla sem ti koupit dobroty, krásný botky, hračky a aby ti nic nechybělo. Vevnitř mi to trhalo srdce. Zkoušela jsem zažádat o příspěvky na bydlení, bylo mi zamítnuto s tím, že příjem je dostatečně vysoký na to, abych pobírala od státu peníze. Na to, že chodím dva týdny v měsíci na přesčasy, kvůli kterým takové peníze mám, na to už nikdo nekoukal. Snažila jsem se opravdu moc. I přesto se chtěl „ex“ pomstít a udělat mi problémy a zavolal na kontrolu sociální pracovnici. Ona sama zkontrolovala stav potravinové skříně, hygieny, úklidu, šatníku a řekla, že je vše v naprostém pořádku. Často jsem musela dávat malou k sousedkám, k tetě nebo k babičce. Pomáhaly mi, jak to šlo, ale peníze nám dát nemohly. Byla jsem vděčná za každou pomoc. Snažila jsem se být silná, a i přesto jsem si několikrát v noci poplakala. Vždy tak, aby to malá neviděla. Vedla jsem si deník, do kterého jsem si zapisovala veškeré pocity a starosti. Byla to taková moje vrba, to mi trochu pomáhalo. Stalo se, že jsem dlužila za nájem, abych mohla dceři zaplatit školu v přírodě, kam jela celá třída. Celých 14 dní, co dcera byla pryč, jsem byla v práci, abych veškeré dluhy uhradila. Nebylo to snadné, ale musela jsem se „otáčet“, co to šlo!

  Část populace tvrdí, že výchova se bez mužského elementu neobejde a že žena to nikdy nemůže zvládnout tak, jako rodiče, kteří jsou spolu. Ovšem jedno je jasné. Být sama a přitom být dobrou matkou není snadné. Tyto ženy by si bez debat zasloužily ocenění. Mají ten nejdůležitější smysl života - své dítě, a tak se snaží, pracují a kmitají, co to jde, jen aby viděly spokojené tvářičky.

  Samoživitelka se 6letým dítětem - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.