Úvod Archív článků

Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi

14.08.2015

Skutečná bezpečnost cyklistiky spočívá především v tom kolizi se vyhnout.

Velké množství lidí provozuje v současné době cyklistiku jako dynamický způsob pohybu. Češi propadli cyklistice, zájemců o tuto aktivitu stále přibývá a podle průzkumů každý třetí Čech tráví většinu svého volného času na kole. Je to vhodný a zdravý sport, který patří mezi nejoblíbenější aktivity. Po ekonomické stránce je cyklistika považována za efektivní způsob dopravy, výrazně zlepšuje tělesnou a duševní kondici, navíc údajně až o dva roky prodlužuje lidský život. Bicykl se pomalu stává běžným členem rodiny. Odhaduje se, že v českých domácnostech je zhruba na 4 miliony jízdních kol. K největším kouzlům cyklistiky však bezesporu patří možnost provozovat ji společně s přáteli, rodinou a hlavně s dětmi.

A to s dětmi v každém věku. Společné zážitky můžete mít už s miminkem. Ono si je sice asi pamatovat nebude, ale vy určitě ano. Pro cyklistiku s miminky a nejmenšími dětmi jsou určeny speciální vozíky za kolo. Vozit v nich můžete miminka opravdu od narození. Abychom snížili nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi, na pár důležitých věcí bychom rozhodně neměli zapomínat.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Velký pozor si dávejte, pokud jako rodiče vezete miminko ve vozíku taženém za kolem. Máte neustále tendenci otáčet se a kontrolovat, zda je dítě v pořádku. Právě toto vteřinové otočení a odvrácení od situace před vámi může být poslední chvíle, kdy se spolu uvidíte.

  Pokud si vezmete vy i vaše dítě přilbu, riziko srážky s autem tím nesnížíte. Skutečná bezpečnost cyklistiky spočívá především v tom kolizi se vyhnout. Správně vybavené jízdní kolo a správné chování v provozu je základem jakéhokoliv pohybu na kole. Nezapomeňte! Dítě musí vždy používat cyklistickou přilbu a být viditelné! V případě, že dítě povezete na jízdním kole, pak pamatujte na to, aby bylo vždy v sedačce chránící jeho nohy i záda s možností připoutání. Samozřejmostí je také zajištění ochrany hlavy dítěte (i dospělého) cyklistickou přilbou a zajištění viditelnosti pestrými barvami a reflexními doplňky, stejně jako je důležitý správný výběr místa pohybu.

  Zvažte pečlivě, jestli je nutné jet s dítětem na kole po silnici, zda není lepší pohybovat se raději po cyklostezkách. Vaše dítě byste měli na kole naučit volit správnou jízdní stopu, udržovat přímý směr jízdy, bezpečně brzdit a zastavovat, být viditelný za každého počasí a vždy používat cyklistickou přilbu. Vysvětlete svému dítěti zásady bezpečné cyklistiky, nutnost používání ochranných pomůcek a samozřejmě využívání cyklistických tras a stezek. Zároveň jim vysvětlete, jak je cyklista oproti motorizovaným účastníkům provozu na silnicích mnohem více zranitelný. Stejně jako je dítě připravováno na svou první cestu do školy, měli bychom jej připravit i na první samostatnou jízdu na kole po silnici. Příprava na samostatnou jízdu musí probíhat pod dohledem osoby starší patnácti let. Nejvhodnější je pak příprava pod dohledem kvalifikovaných lektorů na dětském dopravním hřišti. Své děti byste měli rovněž naučit pravidlům silničního provozu, řešení dopravních situací a kontrolovat správnou výbavu jízdního kola.

  Od deseti let mohou děti jezdit samostatně v silničním provozu. Toto právo s sebou nese především schopnost přijmout odpovědnost spočívající v zajištění vlastního bezpečného pohybu v dopravě. Při samostatné jízdě by dítě mělo mít potřebnou znalost dopravních předpisů, bezpečně ovládat řízení, mít jízdní kolo ve správném technickém stavu, vždy používat ochrannou cyklistickou přilbu a v neposlední řadě být v provozu dostatečně vidět. Pokud není cyklista za snížené viditelnosti dostatečně vidět, nebo nemá-li dostatečně funkční brzdy, odpovídá tomu i pravděpodobnost vzniku dopravní nehody a jejích následků. Také jízda se sluchátky v uších je zcela nepřípustná.

  Pokud jedou cyklisté ve skupině, měli by jet za sebou co nejblíže k pravému okraji vozovky při dodržení bezpečné vzdálenosti mezi sebou. Upozorňujte své děti na důsledky dopravních nehod. Diskutujte o nebezpečí v silničním provozu a buďte připraveni argumentovat a vysvětlovat. Jděte příkladem jako cyklista, řidič nebo jako chodec.

  V poslední době se cyklistika rozšířila i do náročnějších terénů. Umožňuje daleko svobodnější pohyb v přírodě. Nese sebou však i určitá rizika. Platí zde v plné míře pořekadlo o neustále bdícím čertu. Nebezpečí navíc s rozvojem naší civilizace a technologie neustále vzrůstá. Díky sluchátkům, telefonům (zejména těm s dotykovým displejem), přehrávačům a podobným věcem dnes dokážeme žít ve dvou realitách zároveň. To je sice hezké, ale na rozdíl od střídání snění a bdění nežijeme ani v jedné dokonale. Díky tomu nám právě i ony obrubníky u cesty mohou být daleko nebezpečnější.

  Nakolik se zakládá na pravdě tradice, že jsou cyklisté v silničním provozu „ohroženým druhem“? Riskující cyklista je nebezpečný nejen sám sobě. V nemocnicích jich lékaři ošetří stále víc. Obzvláště při pádu z kola je důležitá ochrana hlavy a krční páteře, protože jejich poranění může být neslučitelné se životem. Bohužel je mnoho případů, kdy dochází při pádu z kola k závažným poraněním hlavy a mozku, které mohou být i fatální, pokud cyklista přilbu nemá.

  Přilba na kolo má proto svůj smysl a mnohdy může pomoci předejít ošklivým úrazům nebo i zachránit život. Vyberte si proto pohodlnou přilbu, která přesně sedí na obvod vaší hlavy, nepadá ale ani nikde netlačí. Vybavte sebe i své děti přilbou na jízdu po silnici i do přírody. Nebezpečí na nás čeká třeba při nutnosti rychle zastavit, kdy sáhneme po přední brzdě a vší silou ji zmáčkneme, čímž kolo opravdu zastaví, ale my navíc předvedeme artistické číslo. Je nutno vzít v úvahu, že zdaleka ne všichni jsme schopni jej předvést s plnou parádou, a tak to sem tam odnese i naše hlava. Nařízení mít helmu na hlavě po celou dobu jízdy na kole by bylo opravdu velmi užitečné, neboť situace na silnicích se stále zhoršuje a jízda na kole se v ní stává stále nebezpečnější.

  Nezapomínejte na dodržování pitného režimu při jízdě na kole, neboť dehydratace může být dalším vážným nebezpečím, které není dobré podcenit. To platí samozřejmě i při ostatních sportovních aktivitách. Cyklistika nabízí mnoho krás, ať už je to radost z pohybu, aktivní pobyt v přírodě nebo poznávání zajímavých míst ze sedla kola. Nepodceňujte skrytá nebezpečí a dbejte o bezpečí své i vašich ratolestí. Vždyť následky mohou být fatální!

  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.