Úvod Archív článků

Když se učitelka setká se spratkem

18.08.2015

Málokterý rodič si přizná, že má doma spratka. To roztomilé dítě, které každý den vídá, je přece hotový andílek. Dobře, možná je ten andílek trochu hyperaktivní, občas zlobivý, s větší fantazií a šílenými nápady, ale že by to byl spratek? Tomu, jak se takový andílek může chovat ve škole, by rodičovskou láskou (případně nezájmem) zaslepený člověk sotva uvěřil. Zato chudák učitelka se den co den setkává s andílkem v celé jeho kráse: Už dobře ví, že pod obalem s křidélky se skrývají rohy a možná i čtyřhlavá saň.

Když se učitelka setká se spratkem, napadnou ji jako první dvě možnosti: Utéct nebo se spratkovi postavit. Jestliže je dotyčná žena profesionál na pravém místě, první variantu zavrhne, sotva se jí zrodí v hlavě, stejně jako možnost malého spratka zlikvidovat. Tahle varianta je pro profesionálního vychovatele v rámci jeho denního snění možná docela osvobozující, ale každý ví, že obraz spoutaného andílka, kterému odřezáváte jeho ďábelské rohy, nevede ke skutečnému řešení.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Skutečný přístup učitelky k malému, nevychovanému ďáblíkovi je potom buď intuitivní, což předpokládá určitý pedagogický cit a zkušenosti, anebo takový, který vychází z teoretických poznatků.

  Je pravděpodobné, že učitelka začátečnice nejprve vyhledá v hlavě někdejší studijní poznatky o tom, jak je třeba poznat motivaci dítěte k jeho nestandardnímu způsobu chování, o tom, že je třeba zajímat se o jeho rodinné zázemí, jestli v něm nedošlo k nějakým změnám, o jeho vztahy se spolužáky, zájmy, případné změny prospěchu, v docházce atd. Protože (většinou na základě neúnosnosti situace) s jistotou ví, že se musí pustit do řešení problému ihned, jako začínající, ale o to více nadšený diagnostik, dokonce začne pátrat v žákovských pracích (slohových, výtvarných aj.) a po jakýchkoli důkazech potíží. Proč jen se jí ten malý spratek snaží ničit všechny vyučovací hodiny a celé její duševní zdraví?

  Popravdě řečeno, jinak nebude postupovat ani zkušená profesionálka. Taková učitelka postupuje jako pes vycvičený k pátrání po lidech zasypaných pod lavinou a snaží se nalézt důvody problémového chování daného dítěte. Není to přece žádný spratek a všechno má své vysvětlení, že? Zkouší si udržet nadhled. Dobře ví, že možností je několik:

 • Buď se jedná o skutečné poruchy pozornosti (tzv. syndrom ADD neboli Attention deficit disorder) nebo o poruchy pozornosti spojené ještě navíc s hyperaktivitou (ADHD Attention deficit hyperactivity disorder).
 • Nebo se jen něco změnilo v nejbližším prostředí dítěte. Je možné, že takhle reaguje na nového sourozence, nového partnera jedno z rodičů apod.
 • Možná je problém ve výchovných metodách. Dítě hledá vlastní cestu, bouří se proti nevhodným výchovným opatřením v rodině. Možná tak reaguje na přetěžování ve škole i v zájmové činnosti a cítí obrovský tlak ve velkých očekáváních rodičů, kteří si skrze dítě chtějí plnit své vlastní sny.
 • Možná má naopak jen příliš mnoho prázdného a volného času. Možná z nějakého důvodu cítí nelásku a nezájem ze strany rodičů, neumí si najít kamarády a nevhodným chováním se na sebe snaží upoutat pozornost.
 • Možná je problém v samotných vyučovacích hodinách, které malého ďáblíka prostě nedokážou zaujmout. Možná je to nadané dítě, které standardní obsah a metody výuky prostě nemohou naplnit.
 • Možná je důvod někde úplně jinde.
 • Zjistit příčinu nevhodného chování dítěte je nezbytný základ, od kterého se může odvíjet vlastní řešení.

  Mezitím, co se učitelka snaží zjistit, v čem spočívá zdroj problémového chování toho kterého konkrétního spratka, profesionálka dobře vycítí, že základní a prozatímní řešení je její snaha dítě zaujmout. Když bude mít plné ruce smysluplné práce, nebude mít čas házet po ní vlaštovky (případně něco většího). Ale netýká se to jen dobře připravené vyučovací hodiny, která má jasný systém. Je zkrátka třeba poznat ďáblíkovy zájmy, odpoutat se od mezí svého předmětu a klidně ho zkoušet zapojit a nadchnout pro cokoli, kde je taková šance. Hraje počítačové hry? Je fanouškem nějakého seriálového fenoménu, zajímá se o nějaký sport? Profesionálka dobře ví, že tu není proto, aby žákovy sebemenší a třeba i neutříděné zájmy odsuzovala a třídila jako tzv. „vysoké“ nebo „nízké“, ale aby ho podněcovala k tomu jít do nich naplno a něco v nich dokázat. Profesionálka ví, že vzdávat se a ztrácet nervy je cesta do pekla pro ni i pro malého spratka. Jejich boj nepovede k ničemu dobrému a navíc od dítěte sotva můžete očekávat, že bude mít rozum a v něčem ustoupí nebo vám vyjde vstříc.

  Tohle všechno je na vás, coby na dospělém vychovateli. Dobře víte, že s nadhledem a důvěrou v sebe sama i v potenciál každého dítěte máte naději situaci zvládnout. A když ne, tak jste se o to alespoň pokusili a můžete dál klidně spát.

  Když se učitelka setká se spratkem - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Jana Krátká

  autor článku

  dr. Jana Krátká řadu let pracovala jako vysokoškolská učitelka a vědkyně na Masarykově univerzitě a současně působí jako žurnalistka a spisovatelka na volné noze. Věnuje se převážně oblasti fitness a zdravého životního stylu, kde motivuje své klienty k překonávání jakýchkoli překážek a dosahování nejlepší verze sebe samých. Další info o autorovi

  Autorovy články
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnoutS věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  Výroba malých Jágrů a BackhamůVýroba malých Jágrů a Backhamů
  Když se učitelka setká se spratkemKdyž se učitelka setká se spratkem
  Zpět na předchozí stránku Na úvodní stránku
  Otisknout článek
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.