Úvod Archív článků

Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách

15.07.2015

Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách památek a muzeí.

Návštěva muzea, galerie či podobné kulturní instituce je pro současné děti a mládež většinou noční můrou a to i pro rodiče a jiný dětský doprovod. Bohužel poměry českých muzeí, zejména pražských, jsou takové, že prostory připomínají nezábavné místo klidu a TICHA, kde je slyšet i spadnutí špendlíku. Návštěva muzea by měla ale evokovat místo hry, zábavy, ponaučení a interaktivity. Bohužel v tomhle ohledu se zcela odlišujeme od našich zahraničních muzejních kolegů.

Z mnoha již odborně zanalyzovaných průzkumů je známo, že děti, zejména děti předškolního věku si nejvíce odnesou poznatků, pokud využívají co nejvíce smyslů a zároveň je do prohlídky muzea či jiného kulturního programu zapojen aktivní pohyb a určitá volnost.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Samozřejmě v ČR již funguje mnoho vzdělávacích programů, které jsou šité na míru určitým návštěvníkům a to i rozdělené podle věku dětí a zároveň se opírají o Rámcově vzdělávací programy, ale povětšinou se vážou jen pro školní skupiny, zájmové kroužky, apod...nikoliv na solitéry, tedy konkrétní rodinu s dětmi.

  Naši edukativní a didaktivní, případně muzejní pracovníci zatím nevěnují nijak velkou pozornost a důraz na návštěvu právě mladých návštěvníku. Velkou roli v tom samozřejmě hraje finanční stránka, ale je mnoha aktivit a způsobů jak oživit strnulou atmosféru muzea a místo velkých finančních obnosů zapojit vlastní kreativitu, ducha tvořivosti, souznění s mladým návštěvníkem a dopřát mu trochu interaktivity a zábavy.

  V mnohých muzeích v ČR se práce s dětmi omezuje jen na pracovní sešity, které dětem nabídnout vyluštění křížovky, rébusy, omalovánky apod. věci. Buďme ale realisti, děti a vůbec celá populace nechce číst dlouhé texty, většina dětí je hyperaktivní a k jejich zábavě jim nestačí jen stůl, židle a papír s tužkou. Děti chtějí objevovat, aktivně se zapojovat a interaktivně poznávat. V mnohých moderních (většinou soukromých) školách je dětem umožněn nový výukový program tímto způsobem, měli bychom mladé populaci tento nový způsob učení a získávání vědomostí nabídnout i v jejich volném čase, tedy i při návštěvě muzea či galerie. Vždyť už Jan Amos Komenský byl pro „školu hrou“.

  Jaký je vůbec smysl tvořit sbírky a budovat muzeum? Samozřejmě z důvodu zachování integrity samotných sbírkových předmětů pro další generace, ale primární účel by měl vycházet z edukativního principu, měl by být tedy kladen důraz na to, jakou formou budeme sbírkové předměty vystavovat. Pro děti je určitě vhodnější zvolit makety, které si mohou hmatatelně osahat než originály, které jsou velmi cenné z historického hlediska, ale ve vitríně nám nic neříkající.

  Kvalitní doprovodný muzejní program či samotná prohlídka by měla vést k několika dílčím činnostem. Měla by děti motivovat k učení a získávání nových znalostí a zároveň obohatit jejich slovní zásobu, naučit se pracovat ve skupině i samostatně, interagovat s ostatními členy ve skupině, nebát se zkusit nové aktivity a naučit se o nich přemýšlet, zkoumat nové věci za použití všech smyslů a naučit se koncentrovat a udržet pozornost.

  Pokud budou programy pro děti tímto způsobem vytvářeny a budou komplexně a vyváženě propojeny dohromady bude to velkým bonusem pro děti v novém druhu poznávání a získávání poznatků. Zároveň i samotní rodiče si odnesou kvalitní klidný a účelový zážitek z návštěvy kulturní instituce. Právě děti a jejich rodiče či prarodiče jsou z jednou nejnavštěvovanějších skupin kulturních institucí, proto jim dopřejme takové místo, kde se souzní dohromady místo klidu, zábavy a potěšení.

  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.