Úvod Archív článků

Miloš Zeman a pohled na jeho politiku

08.07.2015

Pravicové spektrum prezidentu Zemanovi vyčítá jeho vztah k Rusku.

V roce 2013 se Česká republika jako jeden z posledních států východní Evropy rozhoupala k odvážnému kroku a poprvé si vyzkoušela, jak bude na české politické poměry tak říkajíc sedět přímá volba prezidenta republiky. Postup dvou žhavých kandidátů do druhého kola prezidentské volby nebyl žádným překvapením. Velkým překvapením, alespoň pro laickou veřejnost, bylo vykročení nového prezidenta směrem, který čekal na politické scéně asi málokdo.

O přímé volbě nejen prezidenta republiky, ale i například obecních a krajských zastupitelů, diskutovali politologové a politici a hovořila široká veřejnost již velice dlouho před tím, než byl změněn příslušný ústavní zákon a přímá volba (zatím jen) prezidenta republiky schválena. Na výběr měli totiž občané ze dvou různých modelů přímé volby prezidenta. Buď model prezidentské volby uplatňovaný ve Spojených státech amerických kopírovaný i státy Latinské Ameriky, nebo „umírněnější“ francouzský model volby prezidenta. Dříve než si něco povíme o samotné figurce prvního, přímou volbou zvoleného prezidenta, měli bychom si vysvětlit, jak to vlastně ve dvou shora zmíněných státech při volbě prezidenta funguje a jaké má prezident v tom kterém státě vlastně postavení.

 • Číst dále - zobrazit celý článek

  Ve Spojených státech amerických se před samotnou volbou prezidenta konají tak zvané primární volby, v nichž jednotlivé státy vybírají kandidáta za republikánskou či demokratickou stranu pomocí sboru volitelů. Do vlastní volby pak postupuje pouze jeden vybraný kandidát z těchto dvou politických stran. Zvítězí ten, kdo získá většinu hlasů voličů. Silnému mandátu odpovídá i postavení prezidenta, který je fakticky hlavou výkonné moci a může rozhodovat o mnoha věcech, o nichž v parlamentních režimech rozhoduje předseda vlády. Poněkud odlišný model volby se uplatňuje ve Francii. Tam je volba prezidenta dvoukolová. Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří získali prostou většinu hlasů voličů, ve druhém kole je již potřeba ke zvolení padesát procent všech platných odevzdaných hlasů. Postavení francouzského prezidenta je sice stejně jako v případě prezidenta zvoleného parlamentem ceremoniální, ale má silný mandát od občanů a může tak být jazýčkem na misce vah při rozhodování o palčivých otázkách. Co do vztahu k výkonné moci, střídají se období, kdy je prezident levicový a vláda pravicová nebo naopak a období, kdy je prezident i vláda ze stejné politické strany. To první období se nazývá v politologické a politické hantýrce kohabitace, druhému se říká období souhlasných většin. Otázka, která se přímo nabízí, zní následovně: Jak by to asi dopadlo, kdyby se někdo rozhodl zavést americký model, ale k tomu se ještě v závěru článku dostaneme.

  I když jeden čas koketovalo téměř celé politické spektrum s prvně jmenovaným modelem, nakonec zvítězil francouzský model volby (a tedy i zdravý rozum). Zůstalo tak zachováno postavení prezidenta, díky jemuž se jeho moc omezuje na jmenování a odvolávání vlády, soudců a udělování státních vyznamenání a amnestií. Když však nastupoval nově zvolený prezident Miloš Zeman do úřadu, nikdo netušil, že i silný mandát udělený prezidentovi od občanů může politikům z pravého i levého spektra i České republice pěkně zavařit či zatopit.

  Miloš Zeman se ujímal funkce po tom, co velmi výrazně počtem hlasů přeskočil svého protikandidáta Karla Schwarzenberga. Už jen to mu dodávalo pořádnou porci sebejistoty. Jeho působení ale začalo uhozeně – klopýtnutím při ceremoniálu vyjímání korunovačních klenotů. To dalo v řadách současné opozice příležitost ke spekulacím o tom, že Zemanův kladný vztah k alkoholu (ostatně se nikdy netajil tím, že má rád nejen pivo a že žádá, aby mezi ním a zeleninou byl mezičlánek zvaný prase). Netají se ani tím, že si nebude kvůli tomu, že povýšil, brát servítky před pusu (viz jeho eufemisticky řečeno drsné vyjádření na adresu punkové skupiny Pussy Riot či na adresu norského úřadu na ochranu mládeže Barnevernetu). Kromě toho, že nejde pro jadrnější vyjádření či sprosté slovo daleko, není diplomat, ale střelec, což dohromady tvoří značně výbušnou kombinaci ve vztahu k současné vládě i politickým oponentům. Však také dostává lidově řečeno pořádné kapky od obou táborů i od voličů samotných.

  Pravicové spektrum prezidentu Zemanovi vyčítá jeho vztah k Rusku a vyjádření na adresu punkové skupiny Pussy Riot, obě části politického spektra jeho vztah k Evropské Unii, jeho drsná vyjádření nešetřící vulgárními slovy, která lze zaslechnout v knajpě třetí cenové skupiny a nikdo se nad tím nepozastaví, ale v reprezentativních prostorách Pražského hradu či zámečku v Lánech se vyjímají dost prapodivně. Levice mu navíc vyčítá jeho neúčast na recepci pořádané ruskou ambasádou u příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války a jeho neopatrná vyjádření k Norsku. Zkrátka a dobře: Kdo čekal od Miloše Zemana, že se z něho stane uhlazený hošík hrošík v dobře padnoucím obleku, byl zklamán. Kdo čekal, že prezident mající tak silný mandát od občanů sleví ze svých postojů vůči palčivým a ožehavým otázkám české vnitřní i zahraniční politiky, ten byl zklamán ještě více. A ti, kdo očekávali, že na prezidenta bude platit mediální vydírací potenciál anebo že se prezident nebude pokoušet výrazněji zasahovat do politického dění? Tak ten musí být zklamáním přímo ochromen. Na druhou stranu byl ale Miloš Zeman předsedou jediné fungující polistopadové vlády, má poměrně silný mandát od širokého spektra voličů, a to nejen proto, že je věrným obrazem typicky české povahy, mluví jazykem lidu obecného, přispívá ze svého platu na umoření státního dluhu a k otázkám, kde mnohý politik nedokáže zaujmout jasný postoj, zaujímá rozhodné a nekompromisní postoje, čímž přivádí k šílenství nejen opozici a Pražskou kavárnu, ale i současnou vládu.

  Miloš Zeman však nebrnká na nervy jen výše uvedeným skupinám. Dráždí také do slova a do písmene bosou nohou jedovatého hada v podobě americké diplomacie. Americkému ambasadorovi v Praze vadilo, že se Zeman rozhodl zúčastnit se letošní květnové vojenské přehlídky v Moskvě a neodpustil si k tomu říci několik ostřejších slov. Zeman na to zareagoval způsobem sobě vlastním: Prohlásil, že americký ambasador má dveře na Pražský hrad zavřené. Rozhořela se diplomatická bitva mezi prezidentem a ambasadorem, která nejspíše pokračuje dodnes. Miloš Zeman se ze vší síly snaží otočit kormidlo politické orientace směrem na východ, a právě toto je citlivým, téměř neuralgickým bodem pro zahraniční politiku Spojených států amerických, ačkoli i v nich samotných se ozývají hlasy varující před černobílým viděním zahraniční politiky. Příkladem může být autor knihy Velká šachovnice Zbigniew Brzezinski. Stejně jako v České republice, i v zahraničí vyvolalo pohoršení i Zemanovo vyjádření o členkách kapely Pussy riot. Menší diplomatická přestřelka se zřejmě bude konat i s Norskem, kdy si prezident nebral servítky a v souvislosti s kauzou v Norsku odebraných českých dětí a přirovnal program norské sociálky na ochranu dětí a mládeže k nacistickému programu Lebensborn. Z toho je patrné, že je Miloš Zeman vnímán zahraničními představiteli jako velice kontroverzní osobnost, ale zároveň jim ukazuje, že hodlá být silným partnerem, s nímž se musí v zahraniční politice počítat.

  Miloš Zeman se ale s veškerou kritikou vypořádává velice rázně anebo ji rovnou přehlíží jako krajinu. Jen skutečnost, že česká obdoba francouzského poloprezidentského režimu neumožňuje parlament rovnou obcházet a vládnout pomocí dekretů. Tady se přímo nabízí paralela s chilským prezidentem Salvadorem Allendem, který také s prosazováním svých představ o směřování země nedělal žádné cavyky a parlament pilně oklikou obcházel. Miloš Zeman sice zvítězil v prezidentských volbách s výraznějším náskokem na svého protikandidáta než jeho chilský kolega, ale jedno mají společné: Snahu vytěžit ze silného mandátu od občanů, co se dá a prosazovat co nejvíce své představy o směřování vnitřní i vnější politiky. Ve vzduchu visí tedy vzhledem k Zemanovu dosavadnímu působení v úřadu prezidenta velký otazník: Dopadne jako Allende?

  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku - Sublook.cz
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Andrea Vyhnalíková

  autor článku

  Vystudovala politologii na Univerzitě Hradec Králové a obor Krizová řízení na Vyšší odborné škole TRIVIS. Zajímá se o politické a sociální dění, zdravou výživu, hudbu, knížky a osobnostní rozvoj.

  Autorovy články
  Miloš Zeman a pohled na jeho politikuMiloš Zeman a pohled na jeho politiku
  Hurá na seno, ale pozor na levárnyHurá na seno, ale pozor na levárny
  Zpět na předchozí stránku Na úvodní stránku
  Otisknout článek
  Co říkáte na tento článek? Napište svůj názor »

  Ohodnoťte článek

  Nakupte si, ale plaťte předem
  3.8.2015
  Výroba malých Jágrů a Backhamů
  31.7.2015
  Rodičovská dovolená: Práce pro muže nebo pro ženu?
  30.07.2015
  Samoživitelka se 6letým dítětem
  23.07.2015
  Jste princezny nebo na to kašlete?
  21.07.2015
  Neustálá oprava silnic a dálnic
  21.07.2015
  Šmejdi a MLM
  17.07.2015
  Žití na dluh
  16.07.2015
  Nebezpečí při cyklistických výletech s dětmi
  14.08.2015
  Když se učitelka setká se spratkem
  18.08.2015
  Starosti rodičů a chování dětí na výstavách a prohlídkách
  15.07.2015
  Běžný den maminky na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem
  15.07.2015
  Následky lásky ve vztahu nadřízená podřízený
  14.07.2015
  Hurá na seno, ale pozor na levárny
  12.07.2015
  Jaké to je pracovat v call centru
  10.07.2015
  S věkem (a když máte rodinu) je přirozené tloustnout
  10.07.2015
  První rok na rodičovské dovolené
  07.07.2015
  Loupeže afrických exponátů
  06.07.2015
  Jaký mají život matky samoživitelky
  08.07.2015
  Porod
  07.07.2015
  Češi z pohledu finančních společností
  07.07.2015
  O nebezpečí free wifi nejen v restauraci
  18.08.2015
  Miloš Zeman a pohled na jeho politiku
  08.07.2015

  -->
  © 2015 SUBLOOK Všechna práva vyhrazena.
  Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu provozovatele zakázáno.